BFS_6637

Absolvenții UVT de la Modă – Design Vestimentar, premiați pentru colecțiile lor

Cei mai buni absolvenți ai specializării Modă – Design Vestimentar de la Universitatea de Vest din Timișoara au primit premii importante, de la organizatorii Timișoara Fashion Week, Asociația Timișoara Capitală Culturală Europeană 2021 și reviste de specialitate, în cadrul Galei de Modă UVTarte. Evenimentul a reunit colecțiile absolvenților de licență și master, promoția 2018.

Cei 19 absolvenți ai studiilor de licență și master promoția 2018 și-au prezentat colecțiile, exprimând 19 viziuni vestimentare, 19 opțiuni. Propunerile au abordat teme care aparțin contemporaneității și care îi preocupă, precum: identitate, apartenență, standardizare, globalizare, refugiu, interiorizare, violență, rafinament, naivitate, înstrăinare, reverie.

Colecțiile au fost coordonate de conf. dr. Andreea Palade-Flondor, lect. dr. Cristina Lazăr, lect. asoc. dr. Corina Mutu, asist. dr. Sandra Suciu Chira.

Promotori ai designului românesc, organizatori de evenimente de profil, precum Timișoara Fashion Week, Gala Avanpremiere București, Feeric Fashion Sibiu, reprezentanți ai presei de specialitate, bloggeri, reprezentanți din industria de profil, parteneri culturali, membri ai mediului universitar și artistic au fost prezenți la ediția din acest an a Galei de Modă la Timișoara.

Colecțiile studenților au fost premiate după cum urmează:

Premiile Timișoara Fashion Week acordate de Alin Gălățescu, director artistic al festivalului și dna Rodica Costea, director general:

• Ionuț Piscureanu – colecția The Label. Secolul XX(X)I. Amintiri din viitor.
  • Alexandru Ghencea – colecția Bald Barbie
  • Carina Bălan – colecția MyCellium
  • Ana Maria Dumitru – Romance on the Moon
  • Florina Ilie – Up to Me
  • Andreea Micle – Human, interrupted

Premiul pentru Fashion Design acordat de Facultatea de Arte și Design în parteneriat cu Asociația Timișoara Capitală Culturală Europeană 2021. Constă în promovarea pe platforma Timișoara Capitală Culturală Europeană 2021 și în orașele partenere:

• Ionuț Piscureanu – colecția The Label. Secolul XX(X)I. Amintiri din viitor.

Premiul revistei Altfel – un editorial de modă în paginile revistei:

• Alexandru Ghencea – colecția Bald Barbie

Vouchere Card CulturaPLUS – Institutul Cultural Francez Timișoara

Premiul DeCusut – mașină de cusut pentru FashionLab al Facultății de Arte și Design

În continuare, Revistele Dialog Textil, Business Texin, Stylished The Magazine, revista Altfel vor prezenta în paginile lor colecțiile vestimentare ale promoției 2018 din Timișoara.

Evenimentul face parte din proiectul Stage On#2. Promovarea artelor spectacolului prin modă și muzică, cofinanțat de Consiliul Județean Timiș.

Parteneri principali: Teatrul Național Timișoara, Organizația Studenților din Universitatea de Vest Timișoara, Lecții de Machiaj / Atelier Paris Timișoara, Kristina Keresztes și Salonul Manifest / Revlon Professional / Style Masters, Institutul Francez din Timișoara, Timișoara Fashion Week, Asociația Timișoara Capitală Culturală Europeană 2021

Parteneri Media: revista Altfel, revista Dialog Textil, revista BusinessTexin, Stylished The Magazine, TVR Timișoara, UVT TV

Sponsori: Let’s Call and Go, Felix Ramiro, Senneville, DeCusut.ro, Aur’a, Fratelli

Echipa de organizare: Andreea Palade Flondor, Cristina Lazăr, Sandra Suciu Chira, Eugenia Riemschneider, Diana Buftea, Ionela Szuromi, studenți voluntari ai anilor 1 și 2, master an 1, reprezentanți studenți absolvenți.

Prezentatori: Alexandra Codîrlă și Mihai Vălușescu, studenți la Jurnalism.

Colecțiile au beneficiat de suportul FashionLAB din cadrul Facultății de Arte și Design și de coordonarea tehnică de specialitate a lect. dr. Eugenia Riemschneider.

Distribuie acest articol