Nestle si-a luat angajamentul de a face in proportie de 100% ambalaje reciclabile sau reutilizabile pentru produsele sale pana in 2025 si a fost una dintre primele companii din lume care a semnat New Plastics Economy Global Commitment, stabilind obiective concrete in directia eliminarii deseurilor de plastic si poluarea la sursa.

Institutul de Stiinte al Ambalajelor Nestle vine in intampinarea companiei pentru a-si atinge obiectivele si isi va concentra activitatea in a gasi solutii de ambalajele reutilizabile prin folosirea materialelor reciclate, bio sau materiale compostabile si biodegradabile.

„Viziunea Nestle este ca niciunul dintre ambalajele noastre, inclusiv materialele plastice, sa nu ajunga la groapa de gunoi sau aruncat in mediul inconjurator. Institutul de Stiinte al Ambalajelor Nestle ne permite sa contribuim la o lume fara deseuri si sa cream o retea puternica de solutii de ambalare sustenabila pentru produsele noastre din toate tarile unde compania este prezenta”, spune Mark Schneider, CEO-ul Nestle.

Nestle a dezvoltat deja primele produse din ambalaje reciclabile din hartie pentru pudra de cacao Nesquik All Natural si YES!, snack barurile pentru copii sub 1 an.