22 ianuarie 2019

Tânărul bancher român care vrea să schimbe Europa de Est prin dezvoltarea pieţelor de capital

Mihai Precup, un tânăr bancher român, a susţinut, săptămâna aceasta, la Universitatea Sorbona din Paris prima lucrare de cercetare în domeniul evoluţiei investiţiilor în companiile necotate, adică în private equity, din Europa de Est. Lucrarea a fost evaluată de personalităţi ale lumii academice economice, recunoscute în Franţa şi la nivel internaţional. Lucrarea de doctorat a fost elaborată sub coordonarea , în cotutelă, a prof. univ. dr. Marilen Pirtea – rectorul Universității de Vest din Timișoara, și de către prof. univ. dr. Christian de Boissieu – Universite Paris 1 Pantheon – Sorbonne. Tânărul bancher a ales să se întoarcă în România şi să lucreze aici.

Mircea Miclea, despre repetenția la clasa I: E o greșeală. Sunt copii care de la început evoluează repede, sunt alții care la început evoluează greu și apoi explodează, recuperează

Repetenția la clasa I este o greșeală, spune pentru Edupedu.ro psihologul Mircea Miclea. “Sunt unii copii care de la început evoluează extrem de repede, sunt alții care la început evoluează greu și apoi explodează, recuperează. De aceea a-i descalifica de la început e în detrimentul lor și este incorect, pentru că același copil care acum s-ar putea să nu fie la fel de bun în clasa I ar putea recupera, dacă este ținut în aceeași cohortă, dacă nu îl stigmatizezi”, explică pentru Edupedu.ro fostul ministru al Educației.

"O carte ce reprezintă încercarea mea de a trezi interesul tinerilor pentru literatură" - „Mesaj către tineri”, de Alex Ştefănescu

“Această carte reprezintă o ultimă încercare a mea de a trezi interesul tinerilor pentru literatură. Sunt prea în vârstă ca să mai fac şi alte încercări. Când eram copil şi am descoperit literatura mi s-a părut ceva atât de frumos, încât am hotărât, cu un egoism ingenuu, să nu mai vorbesc nimănui de existenţa ei. Voiam ca literatura să rămână numai a mea. Odată cu trecerea anilor, am ajuns, dimpotrivă, să doresc ca toată lumea să se bucure de frumuseţea literaturii. Cum să te uiţi la o auroră boreală fără să-i chemi şi pe alţii să o vadă?”.

Ministrul Educației a dezvăluit, pentru realitatea.net, că se discută reducerea vacanței de iarnă și reconfigurarea semestrelor. A mai anunțat că pregătește o nouă organigramă în Minister

Printre altele, ministrul Educației a dezvăluit, pentru realitatea.net, că se discută reducerea vacanței de iarnă și reconfigurarea semestrelor, a anunțat că pregătește o nouă organigramă în Minister, prin care să rezolve problema eventualilor contestatari, despre care s-a spus că ar fi “manevrați” de fostul ministru Liviu Pop și a spus, în premieră, că va fi declanșată procedura de evaluare a șefei Editurii Didactice și Pedagogice, Maria Mihaela Nistor.

Cine are în coordonare la Minister serviciile de psihologie şi sănătate din şcoală ? Cui îi pasă?

Vedem în fiecare săptămână cazuri de suicid. Și atunci mă gândesc că la nivelul ministerului nu există o asemenea viziune. Nu ştiu, dar nu mi-a fost dat să citesc că Ministerul Educaţiei are un Departament special dedicat sănătăţii mintale şi emoţionale, specialişti care să se ocupe nu de examene, programe sau manuale ci de fericirea şi sănătatea la şcoală. De ce nu ar avea ? Performanţa nu vine din ameninţările cu severitatea testelor ci creând din şcoală un mediu sănătos, viu, energic şi frumos.

Febra concursului Comper – Învățătoarea Claudia Chiru: Dacă ridicăm ștacheta doar pentru că vrem să ne încordăm să fim mai tari, alunecăm într-o competiție nesănătoasă

“Zilele acestea am intrat în febra concursului Comper. Dacă nu faci de 100 de puncte, nu ești performant, nu lucrezi la clasă, dacă faci de 100 de puncte forțezi copilul și îl expui presiunii. Dacă copilul face de 100 de puncte, acesta este recompensat, bine văzut și laudat, dacă nu face de 100 de puncte, copilul este certat, arătat cu degetul, demotivat, câteodată ajunge de râsul întregii clase”, scrie învățătoarea Claudia Chiru

UBB a pregătit specializările pentru care nu se va mai da admitere în acest an

Universitatea Babeş-Bolyai (UBB) a anunțat pentru acest an universitar concursuri care pot înlocui examenul de admitere la facultate. Aceste concursuri se adresează în principal elevilor de liceu de clasa a XI-a şi a XII-a care doresc să-şi testeze capacităţile, în vederea admiterii la UBB.