8 octombrie 2018

Premieră Microsoft la Universitatea de Vest: laborator in cloud pentru studenți și profesori

La Universitatea de Vest este funcțional primul laborator de tehnologii in cloud din România. Lansat de Microsoft, acesta oferă studenților, profesorilor și cercetătorilor acces la resurse computaționale și putere de calcul nelimitate.

Mihnea Vîlceanu, un om special cu o voce specială

Mihnea Florin Vîlceanu este al treilea gorjean care a trecut de faza audiţiilor pe nevăzute la Vocea României. Acesta a interpretat piesa „Whatever it takes” şi va face parte din echipa lui Smiley, care a fost primul jurat care a apăsat butonul. Şi Andra s-a bătut pentru concurentul din Gorj. „M-am întors şi pentru că am văzut reacţia necontrolată a publicului, eu mă ghidez foarte mult şi după reacţiile lor”, a spus Smiley. „Am nevoie de oameni care iubesc muzica în echipa mea”, a spus Andra.

Goana după studenți în plin declin demografic! Ce fac universitățile timișorene pentru a-i atrage pe tineri

Aproape 4.000 de angajați din sistemul de învățământ riscă să-și piardă locul de muncă. Vezi ce se va întâmpla în Timiș

Aproape 4.000 de angajați din sistemul de învățământ riscă să-și piardă locul de muncă, atrage atenția Federația Sindicatelor din Educație ”Spiru Haret”.

Aceasta solicită premierului Viorica Dăncilă să blocheze aplicarea Ordinului ministrului educaţiei naţionale nr. 4884/2018.

Elevi și părinți, atenție! Ministerul Educației a transmis ULTIMA NOUTATE din Educație. NEWS ALERT

Ministerul Educației a modificat conținutul carnetului de elev. Măsura a fost comunicată recent, arată economica.net. În continuare, conform noilor modificări, pe prima filă a carnetului de elev va fi înscris codul numeric personal al acestuia.